Będzie centrum komunikacyjne w Brzeźnicy

2 Nie tak dawno pisano „Dworzec nieprędko…”, „…to melodia przyszłości…, a jednak wkrótce spełnią się oczekiwania mieszkańców i zadeklarowane plany Wójta Gminy Brzeźnica – Bogusława Antosa dotyczące dworca kolejowego w Brzeźnicy.  

 

  

 

 

 

30 listopada 2017r. podpisana została umowa o dofinansowanie projektu pn. „Utworzenie zaplecza - centrum transportu komunikacji zbiorowej w Brzeźnicy poprzez przebudowę infrastruktury służącej obsłudze podróżnych”.

Całkowita wartość projektu opiewa na ponad 3 mln zł.,  z czego 85% kosztów kwalifikowanych udało się pozyskać ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020.

1

 „Samorząd brzeźnickiej gminy był jednym z pierwszych w zachodniej części Małopolski, który zdecydowały się kilka lat temu na przejęcie od PKP S.A. budynku dworca kolejowego. Od początku zakładaliśmy, że zabytkowy, ponad 100-letni obiekt zostanie wyremontowany by znowu mógł służyć podróżnym kiedy dojdzie do uruchomienia na linii kolejowej nr 94 łączącej Kraków Płaszów z Oświęcimiem pociągów Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej” mówi Wójt Bogusław Antos.

Dworzec przejdzie gruntowny remont począwszy od instalacji, stolarki, elewacji, pokrycia dachowego. Powstanie budynek zachowujący swój pierwotnie architektoniczny wizerunek,  ale z nowoczesnymi poczekalniami, toaletami.

Na parterze część pomieszczeń zaadaptowanych zostanie na cele handlowo-usługowe. Na piętro poprowadzą nowe schody, natomiast oryginalne będą służyły do podziwiania kunsztu dziewiętnastowiecznych budowniczych, którzy je stworzyli. Zabytkowa klatka schodowa posłuży jako galeria sztuki.

W planach jest też zagospodarowanie terenu wokół dworca na centrum komunikacyjne. Powstanie peron autobusowy, obok wiele miejsc postojowych i parking typu „Park and Ride”, aby mieszkańcy jadący do pracy czy szkoły mieli gdzie zostawić samochody, motocykle czy rowery. 

 

malownicza1

Zebraliśmy dla Państwa archiwalne numery gazety „Taka Malownicza Gmina”. Serdecznie zapraszamy.

 

 

Przejdź do archiwum

 

SZL_MAL_170