Święty Florian jeszcze bliżej strażaków

Gminny Dzień Strażaka w Brzeźnicy 2017 max1

W dniu 3 maja 2017 r. odbył się Gminny Dzień Strażaka w Brzeźnicy. Święto przejdzie do historii OSP, bo połączone było z uroczystością sprowadzenia relikwii św. Floriana, które na stałe będą w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Brzeźnicy.

 

 

 

 

 

Zaszczytnego wyróżnienia dostąpił proboszcz brzeźnickiej parafii ks. Adam Lenart otrzymując tytuł Gminnego Kapelana Ochotniczych Straży Pożarnych.

Relikwie Świętego Floriana przywiózł do Brzeźnicy ks. prałat Grzegorz Szewczyk proboszcz, prepozyt Kolegiaty św. Floriana. Warto przypomnieć, że blisko 80 lat temu proboszczem u św. Floriana był rodak z Brzeźnicy ks. dr Jan Piwowarczyk. Inne skojarzenie to fakt, że patron strażaków jest widoczny na cokole w centrum Brzeźnicy od XIX w. Teraz do relikwii świętego Floriana do kościoła w Brzeźnicy mogą podążać strażacy i wierni z całego regionu, bo takich miejsc jest w Polsce zaledwie kilka.

Cała uroczystość Gminnego Dnia Strażaka miała wymiar religijny i świecki. Mszy świętej koncelebrowanej przewodniczył ks. Władysław Kulig Kapelan Małopolskich Strażaków. We wspólnej modlitwie przy ołtarzu uczestniczyli: ks. Jan Giądła proboszcz z sąsiedniej parafii w Marcyporębie, ze Świnoujścia ks. Grzegorz Medoń rodak z Brzeźnicy, ks. proboszcz i ks. diakon z Brzeźnicy. Druga część uroczystości odbyła się na sali widowiskowej w Centrum Kultury i Promocji w Brzeźnicy.

W uroczystych obchodach strażackiego święta udział wzięli: komendant Powiatowej Straży Pożarnej w Wadowicach, Wójt Gminy Brzeźnica, 10 jednostek OSP z terenu gminy Brzeźnica, przedstawiciele Urzędu Gminy w Brzeźnicy, harcerze z 51 Drużyny Harcerskiej "Wędrownicy", zaproszeni goście oraz mieszkańcy. Oprawę muzyczną zapewniła orkiestra OSP z Tłuczani, co nadało całej ceremonii podniosłego charakteru.

galeriaGaleria Fotograficzna >> zobacz

 

malownicza1

Zebraliśmy dla Państwa archiwalne numery gazety „Taka Malownicza Gmina”. Serdecznie zapraszamy.

 

 

Przejdź do archiwum

 

SZL_MAL_170