Międzynarodowe spotkanie uczniów i nauczycieli w Paszkówce

DSC 0362 (Kopiowanie) W dniach od 24 do 28 kwietnia do Szkoły Podstawowej w Paszkówce przyjechali uczniowie oraz nauczyciele z Włoch, Grecji oraz Portugalii.

 

 

 

 

 

 

Powodem wizyty była realizacja projektu Erasmus+ Manual Skills in 3.0 Web Age. Projekt ten jest realizowany od 2016 do 2019 roku. Celem projektu jest połączenie umiejętności manualnych z umiejętnościami komputerowymi, a także samodzielne planowanie, projektowanie i wykonywanie swoich zadań. Uczniowie wykonują zabawki z surowców wtórnych, projektują figurki zwierząt czy postaci ze śrubek, biorą też udział w zajęciach z Robotyki.

W pierwszym dniu odbyło się uroczyste powitanie przybyłych gości . Po obejrzeniu występów uczniów, zaproszeni goście wraz z Wójtem Gminy Bogusławem Antosem zatańczyli nasz narodowy taniec Polonez. Koordynatorzy szkół partnerskich wymienili się maskotkami projektu, które mają reprezentować dany kraj w 5 szkołach. Po południu wszyscy wzięli udział w podchodach po Paszkówce , które zakończyły się wspólnym ogniskiem. W drugim dniu pobytu, przybyli goście zaprezentowali swoje umiejętności: uczniowie z Włoch naprawiali rowery, Grecy tworzyli litery oraz figury z kolorowej masy solnej, którą sami wykonali, Portugalczycy pokazali prezentację na temat uprawiania roślin w ogródku szkolnym.

W kolejnym dniu wizyty naszych gości w szkole odbyły się wspólne warsztaty dla wszystkich klas. Uczniowie wykonywali zwierzątka z siana, przy pomocy gorącego kleju robili postacie ze śrubek, a z koszyczków na baterie, szczotek i silniczków 6V wykonywali samoczyszczące szczotki. Wszyscy byli zaskoczeni kreatywnością uczniów i nauczycieli. Brali oni również udział w eksperymentach z gazami i cieczami, a także w zajęciach z robotyki, podczas których wykonali roboty, które zaprogramowane, rysowały piękne kwiaty.

Naszym gościom oraz uczniom, którzy gościli uczniów w swoich domach zorganizowano wycieczki, dzięki którym poznali kulturę oraz krajobraz naszego regionu. Doskonale bawili się w Inwałdzie , w Parku Miniatur i Warowni, wraz z przewodnikiem zwiedzili Kraków oraz Muzeum Schindlera, z zaciekawieniem słuchali historii powstania Kopali Soli w Wieliczce.

Nadszedł czas pożegnania. W ostatnim dniu wizyty uczniowie i nauczyciele otrzymali certyfikaty uczestnictwa, słodycze , kubki z grupowym zdjęciem wykonanym w kąciku Erasmus+ oraz książki „ Made in Polska. Culture-design-places” na pamiątkę do swojego kącika Erasmusa+ .

11 uczniów ( 6 z Włoch, 3 z Grecji, 2 z Portugalii) mieszkało u rodzin swoich rówieśników w Paszkówce. Dla naszych rodziców było to niezwykłe przeżycie. Zadbali oni również o urozmaicenie czasu wolnego zabierając ich na lekcje rysunku do pracowni Bę202 w Bęczynie, czy też do Fabryki Czekolady w Krakowie. Dzięki ich gościnności, nasi mali goście ze łzami w oczach opuszczali nasz kraj, a ich bagaże wypełnione były prezentami z Polski: miodami, czekoladami oraz typowymi polskimi słodyczami .

Było to niezwykły czas, który na długo zapadnie w pamięci uczniów, nauczycieli oraz rodziców. Dziękujemy wszystkim którzy pomogli w organizacji i realizacji wizyty Erasmus+ w Szkole Podstawowej w Paszkówce.

 

galeriaGaleria Fotograficzna >> zobacz

 

Koordynator projektu w SP w Paszkówce

Marta Wolińska

 

malownicza1

Zebraliśmy dla Państwa archiwalne numery gazety „Taka Malownicza Gmina”. Serdecznie zapraszamy.

 

 

Przejdź do archiwum

 

SZL_MAL_170