Kolędy na góralską nutę - Kapela Lassaków z Zakopanego w kościele w Paszkówce.

1 2 W niedzielę 22 stycznia 2017 r. w kościele p.w. Przemienienia Pańskiego w Paszkówce już w trakcie Mszy św. o godzinie 17.00 rozbrzmiewać zaczęły dźwięki muzyki góralskiej.

 

 

 

 

 

 

Na dobre koncert rozpoczął się o godzinie 18.00 a góralskie kolędy i pastorałki popłynęły wartkim nurtem wciągając w atmosferę podhalańskich świąt całą zgromadzoną w świątyni publiczność. W taką atmosferę wprowadziła słuchaczy rodzinna Kapela Lassaków z Zakopanego.

Rodziny Lassaków i Maciatów kontynuują wielopokoleniowe tradycje muzykowania. Te dwa góralskie rody połączyły się rodzinnie podwójnie. Dwóch braci Lassaków – "Heliosów" ożeniło się z dwiema siostrami z domu Maciata. Każda rodzina ma po dwie córki w podobnym wieku, którym przekazują tradycje góralskiego śpiewu, tańca, gry na skrzypcach i na innych instrumentach podhalańskich.

Obie rodziny są laureatami wielu wydarzeń kulturalnych, m.in. Konkursu Kapel Ludowych w Kazimierzu Dolnym. Wygrali też Konkurs Kapel w Chicago. Rodzina Lassakow została również nagrodzona na przeglądzie zespołów i grup rodzinnych "Przednówek w Polanach" w Kościelisku. Występowali też w Operze Góralskiej – "Jan Paweł II na Podhalu".

Janusz Lassak - jest muzykantem i nauczycielem muzyki góralskiej oraz technikiem budowlanym. Był on laureatem wielu konkursów i przeglądów w kraju i za granicą. Na Festiwalu „Na Góralską Nutę” w Chicago trzykrotnie z rzędu zdobył I miejsce i został uhonorowany nagrodą specjalną „Złóbcokami”. Ostatnio zdobył Nagrodę "Sabałowych Gęśli" na Międzynarodowym Konkursie Kapel, Śpiewaków i Instrumentalistów Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem.

Tomasz Lassak jest również technikiem budowlanym, wiernie kontynuującym góralskie tradycje architektoniczne. Gra na skrzypcach i basach. Wygrywał też Konkursy "Śpiewu Pytackiego" i Konkursy Dorożkarskie podczas Jesieni Tatrzańskiej w Zakopanem.

(źródło informacji:  http://www.watra.pl/…/koledowanie-z-muzyka-rodziny-lassakow…)

Kapela Lassaków wystąpiła 8 grudnia 2016 przed Paniami Ambasador i Współmałżonkami Szefów Misji Dyplomatycznych w czasie przedświątecznego spotkania w Pałacu Prezydenckim na zaproszenie Pierwszej Damy.


http://www.prezydent.pl/…/art,184,przedswiateczne-spotkanie…

 

Wizyta kapeli Lassaków w studio TVP Polonia:


http://www.tvp.pl/sess/tvplayer.php…

 

 

malownicza1

Zebraliśmy dla Państwa archiwalne numery gazety „Taka Malownicza Gmina”. Serdecznie zapraszamy.

 

 

Przejdź do archiwum

 

SZL_MAL_170