Niech prowadzi nas gwiazda – Orszak Trzech Króli w parafii p.w. Przemienienia Pańskiego w Paszkówce

img001

W piątek, 6 stycznia w parafii p.w. Przemienienia Pańskiego w Paszkówce po raz pierwszy zorganizowany został Orszak Trzech Króli.

 

 

 

 

 

Orszakowi towarzyszyła zimowa, mroźna aura, ale to nie zniechęciło do wyjścia z domów wiele osób, które przemaszerowały w radosnym pochodzie z trzech stron parafii do przygotowanej na rynku szopki.

Królowie ze swoimi wspaniałymi, kolorowymi dworami:

- pod przewodnictwem Króla Kacpra Orszak Europejski mieszkańcy Wielkich Dróg w kolorach Czerwonych,

- prowadzony przez Króla Melchiora Orszak Azjatycki w zielonych barwach – mieszkańcy Paszkówki

- oraz z Królem Baltazarem Orszak Afrykański w niebieskich barwach – mieszkańcy Sosnowic, dotarli do szopki, aby pokłonić się i złożyć dary Nowonarodzonemu Dzieciątku. Po krótkiej inscenizacji, odczytaniu fragmentu Pisma świętego oraz zaśpiewaniu kolęd wszyscy udali się na Mszę świętą.

Nowa inicjatywa spotkała się z dużym zainteresowaniem i entuzjazmem mieszkańców.

 

Orszak Trzech Króli jest przedstawieniem Jasełek wystawianych w przestrzeni publicznej, na ulicach wiosek, miast i miasteczek w całej Polsce oraz zagranicą. Jest to inicjatywa działania wspólnoty lokalnej społeczności. Dzień Objawienia Pańskiego, Święto Epifanii, potocznie nazywane w Polsce Świętem Trzech Króli, stanowi ważny punkt w kalendarzu liturgicznym – należy do jednych z pierwszych świąt, które ustanowił Kościół (III wiek w Kościele Wschodnim oraz IV wiek w Kościele Zachodnim). Święto zamyka cykl świąteczny Bożego Narodzenia. Wspominane jest wówczas wydarzenie opisane w Ewangelii Mateusza, w którym Mędrcy ze Wschodu nazywani również Królami lub Magami (w VIII wieku nadano im imiona Kacper, Melchior i Baltazar), wyruszyli do Betlejem, by pokłonić się Nowonarodzonemu Jezusowi. Prowadzeni przez betlejemską gwiazdę, przynieśli Małemu Dzieciątku drogocenne dary: mirrę, złoto i kadzidło. Po ponad pięćdziesięciu latach przerwy, od 2011 roku jest to w Polsce znowu dzień wolny od pracy, podobnie jak i w wielu innych krajach, np. we Włoszech, Hiszpanii, Grecji, Szwecji, Finlandii, Austrii czy Szwajcarii.

 

 galeriaGaleria Fotograficzna >> zobacz

 

 

malownicza1

Zebraliśmy dla Państwa archiwalne numery gazety „Taka Malownicza Gmina”. Serdecznie zapraszamy.

 

 

Przejdź do archiwum

 

SZL_MAL_170