Jak nie czytam, jak czytam w Szkole Podstawowej w Marcyporębie

SPMARCYP FOTO

Statystyki wskazują na systematyczny spadek czytelnictwa wśród Polaków (powyżej 15. roku życia). 63% Polaków nie czyta książek.

 

 

 

 

 

 

Jan Paweł II „Nie dziękujcie, tylko czytajcie”

 

W celu poprawy tej sytuacji Rada Ministrów uchwaliła Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa” na lata 2016-2020. Jednym z działań w ramach przedsięwzięcia był rządowy projekt „Książki naszych marzeń”. Nasza szkoła złożyła wniosek do organu prowadzącego o wsparcie finansowe na zakup książek do biblioteki szkolnej. Otrzymaliśmy na ten cel 1560,00 zł z budżetu państwa oraz z budżetu Gminy Brzeźnica. W szkole przeprowadzono wiele działań w obszarze rozwijania zainteresowań uczniów poprzez promocję czytelnictwa. Jednym z nich było włączenie się do ogólnopolskiej akcji „Jak nie czytam, jak czytam” redakcji miesięcznika "Biblioteka w Szkole".

10 czerwca o godzinie 10.00 na boisku szkolnym z książkami w ręku zgromadzili się wszyscy obecni w tym dniu w szkole uczniowie klas I - VI oraz dzieci z oddziału przedszkolnego, aby ustanowić rekord czytania w jednym momencie. W roku, w którym nasza szkoła otrzyma imię św. Jana Pawła II, warto i należy czytać książki napisane przez samego papieża, jak również stworzone przez innych literatów, a poświęcone naszemu wielkiemu rodakowi. Stąd pomysł, aby ustawić się w kształt serca z napisem w środku JP II i zanurzyć w lekturze poświęconej naszemu patronowi. Efekt widoczny był z lotu ptaka. Kolejną odsłoną projektu było pisanie prze uczniów kredą na boisku asfaltowym tytułów książek przyniesionych do szkoły czy też wypożyczonych w szkolnej bibliotece. Akcja była dla wszystkich niezapomnianym przeżyciem, wspaniałą przygodą z książką. Dzięki udziałowi w projekcie nie tylko promowaliśmy czytelnictwo, ale również poznaliśmy interesujące fakty, zdarzenia, wypowiedzi i anegdoty dotyczące Ojca Świętego. Pokazaliśmy, że czytaniem można i należy się chwalić, bo czytanie pomaga nam rozwijać język i słownictwo. Uczy nas też wyrażać myśli i rozumieć innych.

 

galeriaGaleria Fotograficzna >> zobacz

 

 

malownicza1

Zebraliśmy dla Państwa archiwalne numery gazety „Taka Malownicza Gmina”. Serdecznie zapraszamy.

 

 

Przejdź do archiwum

 

SZL_MAL_170