150 lat edukacji w Marcyporębie

DSC 9386 w

Dokładnie po 150 latach 12 listopada 2015 r. odbyła się w Marcyporębie uroczystość, która przywołała zapis z najstarszej szkolnej kroniki.

 

 

 

 

 

Półtora wieku temu w dniu 12 listopada 1865 r. miało miejsce uroczyste otwarcie i poświęcenie szkoły parafialnej w Marcyporębie.
Placówka obejmowała wtedy swoim zasięgiem pięć wiosek: Marcyporębę, Brzeźnicę z częścią Pasieki, Kopytówkę, Owsiankę, Stanisław Górny.
Jubileusz 150 lat rozpoczęto od Mszy św. w kościele parafialnym pw. św. Marcina, którą odprawił i kazanie wygłosił ksiądz kanonik Jan Giądła. Zwracając się w homilii do dzieci i wszystkich zebranych duszpasterz podkreślił rolę pamięci i wdzięczności, jaką mamy względem tych, którzy byli przed nami. Szkoła w Marcyporębie ma długą historię, gdzie każdy rok działalności, tworzy kolejne ogniwo jej dziejów – mówił ks. proboszcz.

W jubileuszowym dniu 150-lecia Szkoły Podstawowej w Marcyporębie odbyło się uroczyste ślubowanie uczniów klasy I – wychowanków pani Zdzisławy Ciepieli. Symbolicznego gestu pasowania na uczniów dokonała pani dyrektor Krystyna Korus. Całe spotkanie było wypełnione ciekawym programem artystycznym. W uczczeniu tak ważnej rocznicy dla całej społeczności parafii Marcyporęba udział wziął gospodarz gminy pan Bogusław Antos Wójt Gminy Brzeźnica oraz Przewodnicząca Rady Gminy Brzeźnica pani Jadwiga Kozioł.

Pan Wójt zwracając się do szkolnej społeczności z życzeniami przekazał wiadomość, którą można uznać za prezent godny zacnego jubileuszu. Wójt publicznie oświadczył, że rozpoczął proces przygotowań budowy sali gimnastycznej przy Szkole Podstawowej w Marcyporębie. Uczniowie odpowiedzieli na tę deklarację gromkimi brawami!

Szkoła Podstawowa w Marcyporębie ma bogatą spuściznę i wielu absolwentów, którzy wracają do niej wspomnieniami, współpracują i obserwują jej współczesne życie.

 

 

galeriaGaleria Fotograficzna >> zobacz

Wiesława Jarguz

 

malownicza1

Zebraliśmy dla Państwa archiwalne numery gazety „Taka Malownicza Gmina”. Serdecznie zapraszamy.

 

 

Przejdź do archiwum

 

SZL_MAL_170