Orkiestra OSP Sosnowice obchodziła swój jubileusz

DSC 8294

Orkiestra OSP Sosnowice obchodziła w sobotę 22 sierpnia 2015 r. jubileusz 15 - lecia działalności.

 

 

 

 

 

Na boisku sportowym w Sosnowicach odbyła się uroczystość, w której udział wzięli: samorządowcy Gminy Brzeźnica; księża z parafii w Paszkówce; władze Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Wadowicach, przedstawiciele jednostek OSP; zaprzyjaźnione orkiestry dęte z: Łączan, Przytkowic, Kalwarii Zebrzydowskiej; mieszkańcy Sosnowic i okolicy. 

Z okazji jubileuszu Wójt Gminy Brzeźnica Bogusław Antos wraz z Przewodnicząca Rady Gminy Brzeźnica Jadwigą Kozioł wręczyli honorowe dyplomy dla osób zasłużonych w rozwój orkiestry, a byli to: Władysław Kucharczyk – grający na bębnach, Czesław Figuła – członek Zarządu OSP Sosnowice, Stanisław Serwin – kapelmistrz, Gabriela Jaskiernia – kapelmistrz. Ponadto orkiestra otrzymała od samorządu gminy Brzeźnica jubileuszowy prezent - saksofon, – który wzbogaci brzmienie orkiestry.

Zarząd OSP Sosnowice wydał okolicznościowy folder, w których poprzez zdjęcia i teksty przybliżył historię działalności orkiestry, która jest dzisiaj wizytówką Gminy Brzeźnica.

Jubileusz orkiestry uświetniły koncerty w wykonaniu orkiestr dętych, które gościły w Sosnowicach. Świętowano do późnej nocy, bo finałem była zabawa taneczna.

Wójt Gminy Brzeźnica Bogusław Antos był przed 15 laty jednym z założycieli orkiestry. Poproszony przez organizatorów przedstawił genezę jej powstania, wspomniał ważniejsze koncerty oraz wymienił osoby, które na przestrzeni lat tworzyły zespół.

 

Z PRZEMÓWIENIA WÓJTA GMINY BRZEŹNICA

 

„Powstanie orkiestry datujemy na 2000 r., ale pomysł jej założenia narodził się w latach 90. Rozwój wspólnoty samorządowej po 1989 r. sprzyjał budzeniu inicjatyw lokalnych. Nie byłoby orkiestry jakby nie aktywni druhowie OSP Sosnowice, którzy kontynuują z pokolenia na pokolenie tradycje strażackie sięgające w naszej wsi 1943 r.

Pierwszy publiczny koncert orkiestra zagrała w Kopytówce na zaproszenie OSP Kopytówka. 

Rozwój orkiestry to zasługa kolejnych zarządów OSP Sosnowice oraz jej kapelmistrzów, którzy nią kierowali.

Przez pierwszą dekadę, a dokładnie 11 lat orkiestrę prowadził doświadczony kapelmistrz Stanisław Serwin w latach 2000-2011.

Nowy rozdział w dziejach orkiestry otworzyła w 2011 r. kapelmistrz Gabriela Jaskiernia, która od początku współtworzyła orkiestrę, a jako jej dyrygent rozwinęła sekcję młodzieżową.

Orkiestra to zespół. Na przestrzeni lat zmieniał się skład. Są jednak tacy, którzy grają od samego początku i tym samym stanowią filary jej istnienia. Pozwólcie Państwo, że w tym miejscu wymienią, mam nadzieję, wszystkich, którzy grali w orkiestrze. Nazwiska muzyków połączyłem z instrumentami. Serdecznie w tym miejscu pozdrawiam i wymieniam członków orkiestry z całego okresu 15 lat z podziałem na instrumenty: 

 

BĘBNY

 

Władysław Kucharczyk  

 

FLETY

 

Natalia Antos 

Kinga Augustyniak

Marcelina Baran 

Julia Bolek

Patrycja Klaja (Balcer)

Patrycja Śnieżek 

Magdalena Woźniczka  

 

KLARNETY

 

Bogusław Antos 

Monika Antos 

Agnieszka Babska

Alicja Babska

Ireneusz Garlej 

Aleksandra Grzebinoga

Mariusz Jasiołek

Magdalena Kucharczyk

Martyna Medoń

Dominika Mierzyńska

Krystian Mierzyński 

Alicja Piszczek

Justyna Serwin 

 

PERKUSJA

 

Rafał Babski

Dominik Kucharczyk

Krzysztof Malinowski 

Tadeusz Suter

 

 PUZONY

 

Tomasz Kapusta

Dariusz Mierzyński

Robert Szostak  

Julia Żurek

 

SAKSOFONY ALTOWE

 

 

Dominik Bujak 

Andrzej Jasiołek

Andżelika Kolasa (Bujak)

Anna Kowalówka

Adrian Kucia 

Jagoda Kurpiel

Karol Łężniak

Dominik Morek

Jadwiga Woźniczka 

 

SAKSOFONY TENOROWE

 

Grzegorz Gaczorek 

Franciszek Kolasa 

Jarosław Kulig 

Krystian Mierzyński 

Mariusz Moskała 

Adam Peterka

Krzysztof Suter

Jadwiga Woźniczka 

 

SAKSHORNY ALTOWE

 

Izabela Grzebinoga

Jarosław Kulig 

Dawid Nazwalski

Zbigniew Szostak 

 

 

SAKSHORNY TENOROWE

 

Grzegorz Gaczorek

Łukasz Hyla

Franciszek Kulig

Robert Szostak  

Arkadiusz Żyła

 

TRĄBKI

 

Krzysztof Babski

Grzegorz Gaczorek 

Piotr Gonciarczyk

Bartłomiej Jachymczyk

Rafał Jasiołek

Dawid Kania

Hubert Kania

Franciszek Kolasa 

Piotr Kowalczyk 

Przemysław Kucharczyk

Mariusz Pamuła

Lidia Sekuła 

Bartłomiej Serwin 

Zbigniew Szostak 

Filip Śnieżek

Piotr Zwierz

 

TUBY

 

Jan Jaskiernia

Janusz Paździor  

Kazimierz Zwierz

 

WALTORNIE

 

Aleksandra Łężniak

Krzysztof Pawłowski 

 

WERBLE

 

Ewelina Gonciarczyk

Patrycja Klaja (Balcer)

Natalia Suter

Paulina Wyroba

 

BARYTON

 

Łukasz Jankowicz

 

OBECNI UCZNIOWIE

 

FLET

 

Natalia Mierzyńska 

Wiktoria Śliwa 

 

KLARNET

 

Agata Kucharczyk 

 

TRĄBKA

 

Gabriel Dywan 

Filip Szydłowski

 

WALTORNIA

 

Kinga Cieślik 

 

Szanowni Państwo dzisiaj widzimy piękne instrumenty i odświętne stroje muzyków. Jak łatwo się domyślić zaczynaliśmy grać na własnych instrumentach. Zapał członków orkiestry i menadżerskie pomysły Zarządu OSP Sosnowice stopniowo wzbogacały zasoby orkiestry. Środki finansowe zdobywano m.in. poprzez kolędowanie na ternie parafii Paszkówka i poza jej granicami oraz granie w siedzibach lokalnych firm z okazji odwiedzin w okresie Zielonych Świątek. Istotne było także wsparcie od druhów.

 

Od 15 lat Orkiestra uświetnia uroczystości kościelne i świeckie, wyjeżdża na koncerty, współpracuje z innymi orkiestrami.

Najważniejszym i niezapomnianym przeżyciem był koncert w 2003 r. dla Ojca Świętego Jana Pawła II na Placu Świętego Piotra w Watykanie.  W pielgrzymce razem z orkiestrą uczestniczyli członkowie ich rodzin, mieszkańcy Sosnowic oraz parafianie z Paszkówki wraz z ówczesnym proboszczem ks. Marianem Bylicą.

 

Cyklicznie nasza orkiestra gra wraz z innymi podczas koncertów urodzinowych dedykowanych Naszemu Ojcu Świętemu na Rynku w Wadowicach.

Działalność orkiestry wpisuje się w kult pielgrzymkowy Matki Bożej Kalwaryjskiej. Grę orkiestry można podziwiać podczas procesji na Dróżkach w Kalwarii Zebrzydowskiej. Byliśmy także w sanktuarium w Częstochowie i w Licheniu.

 

Orkiestra jest znana w okolicy i chętnie zapraszana. Jej marsze i inne utwory towarzyszą podczas odpustów religijnych m.in. w: Paszkówce, Sosnowicach, Marcyporębie. Orkiestra grała na Świętach Ludowych oraz wielokrotnie na obchodach jubileuszy jednostek OSP.

Cyklicznie towarzyszy podczas gminnych uroczystości, uświetniając swoją grą ich przebieg. Corocznie prowadzi korowód dożynkowy i uczestniczy w obchodach gminnego Święta Niepodległości.

 

Mieszkańcy Sosnowic i parafii Paszkówka nie wyobrażają sobie już dzisiaj żadnej ważniejszej uroczystości bez oprawy muzycznej w wykonaniu orkiestry. Bardzo dobrze rozwija się współpraca z miejscowymi organizacjami i instrukcjami: Parafią, Kołem Gospodyń Wiejskich, Ludowym Klubem Sportowym, Szkołą Podstawową.

Z każdym rokiem orkiestra koncertuje coraz więcej i odnosi wiele sukcesów. W repertuarze ma piękne marsze oraz muzykę rozrywkową. Przed kilku laty, bo w 2010 r. orkiestra nagrała płytę pt. „W Sosnowicach Kościółeczek …”.

 

Zarząd OSP Sosnowice dba o rozwój orkiestry. We współpracy ze mną jako Wójtem pozyskał w 2013 r. fundusze ze środków unijnych na rozwój muzycznego wyposażenia orkiestry. Zakupiono nowe stroje i instrumenty.

Od 2013 r. orkiestra współpracuje z orkiestrą dętą z Rajska w powiecie kaliskim. Ich wspólnej gry mogliśmy posłuchać m.in. podczas otwarcia Rynku w Pobiedrze w 2013 r.

Orkiestra przynosi chlubę gminie Brzeźnica. Promuje naszą gminę nie tylko w Polsce, ale poza jej granicami np. na Słowacji w 2013 r. podczas odpustu ku czci św. Andrzeja w partnerskiej gminie Divina.  Mamy w gminie Brzeźnica 10 jednostek OSP oraz dwie strażackie orkiestry dęte w Sosnowicach i Łączanach.

 

Dziękuję z tego miejsca wszystkim muzykom tutaj obecnym, gratuluję koncertów i życzę sukcesów. Do jubilatów - obecnych i byłych członków Orkiestry OSP Sosnowice - kieruję serdeczne pozdrowienia, jesteśmy zespołem, chociaż aktywność niektórych z nas jest mniejsza niż przed laty. Mamy wspaniałych następców przy instrumentach i to jest pokoleniowa siła Orkiestry. Sercem jestem zawsze z Wami. Życzę Orkiestrze OSP Sosnowice kolejnych jubileuszy. Niech kronika obfituje w zdjęcia i relacje z różnorodnych koncertów. Powodzenia!”

 

 

galeriaGaleria Fotograficzna >> zobacz

 

 

 

malownicza1

Zebraliśmy dla Państwa archiwalne numery gazety „Taka Malownicza Gmina”. Serdecznie zapraszamy.

 

 

Przejdź do archiwum

 

SZL_MAL_170