Ćwiczenia Obronne – MAJ 2015

IMG 20150529 123910 w

W czwartek i piątek (28 – 29.05.2015) miały miejsce dwudniowe Wieloszczeblowe Powiatowe Ćwiczenia Obronne pk.: „Maj 2015”.

 

 

 

 

 

W pierwszy dzień Gmina Brzeźnica ćwiczyła procedury związane z uruchomieniem i rozwinięciem struktur stałego dyżuru dla potrzeb realizacji zadań obronnych oraz realizację zadań formacji obrony cywilnej tj. Drużyny Wykrywania i Alarmowania.

W tym samym dniu na terenie Gminy Stryszów ćwiczono m.in. ewakuację szkoły w Zakrzowie, a w Andrychowie działania ratownicze na terenie Zakładów Wodociągów
i Kanalizacji.

W drugim dniu ćwiczeń, ćwiczono następujące epizody: agresywne zachowanie tłumu pod Zakładem Karnym w Wadowicach połączone z żądaniami wydania przebywających na terenie zakładu dwóch terrorystów z organizacji terrorystycznej oraz pożar i ewakuację związana z buntem osadzonych. Przeprowadzono symulację doręczenie kart powołania oraz wezwań do wykonywania świadczeń na rzecz obrony w ramach Akcji Kurierskiej w Starostwie Powiatowym w Wadowicach, Urzędzie Gminy w Tomicachi Urzędzie Gminy w Wieprzu.WLanckoronie przećwiczono rozwinięcie zastępczych miejsc szpitalnych, a w budynku Urzędu Gminy w Mucharzu ewakuację pracowników w związku z ostrzelaniem i podpaleniem budynku przez grupę dywersantów i wzięciem zakładników.

Następnie ćwiczenia przeniosły się w okolice zbiornika wodnego w Świnnej Porębie. Tam grupa antyterrorystyczna oraz grupa pirotechniczna uwolniła zakładników oraz rozbroiła i zdetonowała ładunek wybuchowy. Ostatnim elementem ćwiczenia były działania po katastrofie komunikacyjnej z udziałem cysterny przewożącej niebezpieczne substancje, które uwolnione skaziły pobliski ciek wodny. W zdarzeniu tym ucierpiało pięć osób.

Tak w telegraficznym skrócie przebiegały Wieloszczeblowe Powiatowe Ćwiczenia Obronne pk.: „Maj 2015”, które miały na celu doskonalenie procedur działania, systemu kierowania zadań obronnych, obrony cywilnej, zarządzania kryzysowego samorządów gminy, powiatu, policji, straży pożarnej, służby zdrowia, wojska oraz przedsiębiorstw, instytucji realizujących w/w zadania.

 

galeriaGaleria Fotograficzna >> zobacz

 

malownicza1

Zebraliśmy dla Państwa archiwalne numery gazety „Taka Malownicza Gmina”. Serdecznie zapraszamy.

 

 

Przejdź do archiwum

 

SZL_MAL_170